Predíde zbytočným chybám
Bytový architekt – zbytočný luxus alebo dobre vynaložené peniaze?
Dobrý bytový architekt sa veľa pýta. Musí zistiť, ako si interiér predstavujete, čo sa vám páči, aké štýly preferujete, aké farby máte radi, ako žije vaša rodina, čo plánujete do budúcnosti, aké funkcie bude interiér plniť. Cieľom tejto fázy je spoznať čo najlepšie osobnosť klienta, tak aby mohol vzniknúť interiér šitý na mieru. Je to zbytočný luxus, ktorý si nemôžete dovoliť? Praktické skúsenosti ukazujú, že bytový architekt si takmer vždy na seba zarobil. Ušetril starosti, čas, peniaze. Predišiel zbytočným chybám typu, čo s béžovým, ktoré sa nehodí k žltej sedačke…
AKO MÔŽE POMÔCŤ S NÁVRHOM INTERIÉRU BYTOVÝ ARCHITEKT?
- optimálne odhadne možnosti e predpoklady priestoru
- má prehľad o materiáloch a zariaďovacích predmetoch v rôznych cenových kategóriách. Nemusíte sa preto obávať, že vám bude vnucovať zariadenie nad vaše finančné možnosti
- vie doporučiť overených dodávateľov, čím vám ušetrí množstvo času i problémov
- usporiada priestor tak, aby bol funkčný, mal svoj zmysel a harmóniu
- ušetrí peniaze tým, že predíde zbytočným chybám a unáhleným rozhodnutiam
- navrhne harmonické farebné a štýlové riešenie tak, aby vznikol jedinečný priestor s osobitou atmosférou a nie nesúrodá zbierka nábytkových kusov
- vypracuje presný harmonogram a rozpočet, takže presne viete, do čoho idete
- vypracuje vizualizácie, čím vám umožní robiť korekcie ešte pred samotnou kúpou zariadenia
- navrhne riešenia, ktoré by vás pravdepodobne nenapadli.
NEBUDEM SA V PRIESTORE, KTORÝ NAVRHOL NIEKTO INÝ, CÍTIŤ CUDZO?
Odpoveď bytovej architektky Silvie Veselej je jednoznačná:
„Dobrý interiérový dizajnér sa veľa pýta. Musí zistiť, ako si interiér predstavujete, čo sa vám páči, aké štýly a farby máte radi, ako žije vaša rodina, aké funkcie bude interiér plniť. To je najdôležitejšia fáza projektu, ktorého výsledkom bude návrh interiéru ušitý na mieru.“ Je to zbytočný luxus, ktorý si nemôžete dovoliť? Praktické skúsenosti hlavne zo zahraničia ukazujú, že bytový architekt si takmer vždy na seba zarobil. Ušetril starosti, čas, peniaze. Predišiel zbytočným chybám typu “čo s béžovým kreslom, ktoré na naše veľké prekvapenie vôbec neladí s hnedou sedačkou?“
Tri dôvody prečo najať interiérového dizajnéra
Pomôže vám definovať váš štýl
Možno presne neviete, čo vlastne chcete. Možno sa vám páči príliš veľa vecí. Alebo každý deň niečo iné a rozhodnúť sa v chaose krásnych instagramových obrázkov je takmer nemožné.
Pomôže vám urobiť rozhodnutia ešte predtým, než budete potrebovať odpoveď
Bytový architekt presne vie, čo vás čaká, predvída a plánuje jednotlivé kroky vopred. Vedie vás tak, aby ste sa nemuseli rozhodovať v priebehu jednej minútu a potom to desať rokov ľutovali.
Privedie so sebou spoľahlivých partnerov
Dobrý interiérový dizajnér má za sebou rokmi overenú stavebnú firmu, dobrého stolára, či šikovného kováča. Nejdete do spolupráce naslepo alebo na základe neoverených internetových recenzií. Je tu niekto, kto dodávateľov doporučuje na základe svojich viacročných skúseností.
A v neposlednej rade vám určite ušetrí kopu nervov!!!
AKO VYBRAŤ BYTOVÉHO ARCHITEKTA
- Ešte predtým, než začnete hľadať svojho interiérového dizajnéra, pokúste sa ujasniť si predstavy o svojich potrebách, predstavách a preferenciách. Premyslite si, aký štýl interiéru preferujete, aké sú vaše požiadavky na funkčnosť a estetiku priestoru
- Začnite vyhľadávaním interiérových dizajnérov vo vašej lokalite. Môžete sa obrátiť na miestne dizajnérske štúdiá, pozrieť si online portfóliá interiérových dizajnérov alebo získať odporúčania od známych
- Keď identifikujete niekoľko dizajnérov, dôkladne si preštudujte ich portfóliá. Uistite sa, či je ich štýl a estetika. v súlade s vašimi osobnými predstavami
- S vybraným interiérovým dizajnérom budete tráviť dosť času. Zamerajte sa preto aj na jeho spôsob komunikácie a úroveň istej „chémie“ medzi vami. Je dôležité, aby ste sa v jeho prítomnosti cítili pozitívne. Aby ste dokázali otvorene komunikovať o svojich potrebách a očakávaniach. Schopnosť interiérového dizajnéra počúvať a snažiť sa porozumieť vašim predstavám a očakávaniam je významným predpokladom toho, že sa mu skutočne podarí pretaviť ich do výsledku práce.
- Skúste vyhľadať recenzie a hodnotenia od predchádzajúcich klientov dizajnérov, ktorých zvažujete. Takto môžete získať predstavu o spôsobe práce, komunikačných schopnostiach a kvalite ich práce.
- Zistite, aké sú tarify za služby dizajanéra. Uistite sa, že tieto ceny sú v súlade s vašimi finančnými možnosťami a že máte jasnú predstavu o tom, čo je v cene zahrnuté.
Dobrý bytový architekt ponúka prvé osobné stretnutie zdarma
- Vyberte si viacero dizajnérov a požiadajte o osobné stretnutie. Prvé zoznamovacie stretnutie by malo byť bezplatné. Diskutujte o vašom projekte, položte otázky a presvedčte sa, že sa vám darí navzájom dobre komunikovať. Uistite sa, že si rozumiete a že sa v prítomnosti dizajnéra cítite príjemne.
- Dôverujte svojmu inštinktu a vyberte dizajnéra, ku ktorému máte dôveru a cítite, že si vás ako klienta váži. Spolupráca s dizajnérom by mala byť príjemná a efektívna.
- Predtým, než začnete spoluprácu, zistite viac o zmluvných podmienkach a spôsobe práce interiérového dizajnéra. Uistite sa, že máte jasne stanovené povinnosti oboch strán, rozsah projektu a termíny dodania.