Share

Interiér made in Italy

Interiér made in Italy

Ako dodať interiéru prirodzený  šmrnc a nenútenú eleganciu talianskeho  interiérového dizajnu?

Vyrástli sme na spolupráci s talianskymi architektmi. Náš recept na jedinečný interiér pochádza priamo zo slnečného Talianska.
Svet je očarený talianskymi  interiérmi už od dôb renesancie. Interiér made in Italy  je už dlhé roky synonymom štýlu, zdrojom inšpirácie a symbolom nadčasovej krásy.
Vytvoriť doma malú oázu alla dolce Italia je preto snom nejedného nadšenca dizajnu.

 

V čom spočíva to príťažlivé čaro interiéru made in Italy a ako z neho kúsok preniesť do našich skromných príbytkov?

 

studentska izba inspiracie, taliansky interiér

Múdre  využitie priestoru
Taliani sú majstri v umení tvoriť priestor. Aj v malom interiéri dokážu vytvoriť pocit  veľkého, vzdušného a svetlého priestoru.
Preto ak chcete do interiéru dostať trochu talianskeho šmrncu, smerujte k otvorenejším, presvetleným priestorom.  Sústreďte sa na premyslené rozmiestnenie nábytku, dokonalé osvetlenie priestoru, zrkadlá, veľké okná a vysoké stropy. To sú prvky, ktoré dokážu urobiť aj s menším interiérom skutočné divy.

Vyvážený mix starého a nového
Čisté minimalistické línie hneď vedľa zdobných štýlových alebo rustikálnych prvkov. To je taliansky recept na jedinečný interiér. Taliani odvážne a bez rozpakov kombinujú  štýlové prvky s ultramodernými. Klasické prvky si dokonca cenia viac, ak  sú v kontexte s modernými. Tento vizuálny kontrast  ešte viac podčiarkne rozdielny charakter oboch štýlov.  Štýlový luster alebo kreslo je  najlepším  prostriedkom ako rozbiť monotónnosť moderného interiéru a dodať mu expresívny, dynamickejší  a hlavne nadčasový charakter.

Zdroj: Lago

Teplý minimalizmus
Talianski dizajnéri nedajú dopustiť na minimalizmus.  V ich prevedení však nedosahuje úroveň  toho škandinávskeho. Je o stupeň teplejší a mäkší. Prerušený teplými farebnými odtieňmi a akcentami ako vintage  koberec, velikánsky obraz, či kompozíciou  kvalitných dizajnových  váz. Je menej striktný.  Stále platí “less is more”, teda menej vecí, menej doplnkov,  aby tie, ktoré zostali, mohli naozaj vyniknúť a povedať niečo o tom, na čom nám naozaj záleží.

 

Zdroj: Saba Italia

Sofistikovaná neutrálna paleta
Neutrálna farebná škála je podľa Talianov najlepším pozadím, na ktorom vytvoriť projekt interiéru.  Vyžaruje z nej harmónia  a pokoj. Talianska neutrálna paleta však  nie je ani trochu nudná. Naopak, je veľmi príťažlivá a sofistikovaná. Šedá nikdy nie je len šedou. Vždy je majstrovky pomiešaná s troškou béžovej, smotanovej, či  ružovej. Neutrálne farby ako holubia šeď, púdrová, perleťová  biela, či  slonová kosť vytvoria pozadie, na ktorom  krásne  vynikne  kontrastný kus nábytku a niekoľko doplnkov  v jasnej, výraznej farbe – vínovej,  jantárovej, olivovej  alebo aktuálne smaragdovej.  Práve tieto farebné akcenty vdýchnu život neutrálnej palete a vytvoria ohniskový bod, ktorý dodá interiéru dojem modernosti

Zdroj: Saba Italia

Svetlo
Taliani milujú slnko a svetlo. Ich interiéry sú vždy perfektne presvetlené.  Z vonka i z vnútra. V miestnosti  nikdy nie je len jedno centrálne svietidlo. Menšie i väčšie lampičky,  rozmiestnené v rôznych výškach, dodávajú priestoru príjemne útulnú, mäkkú atmosféru.
A ak má miestnosť vysoké stropy,  dizajnový alebo štýlový luster v nej nemôže chýbať.

interiérové štúdio - kuchyne LAGO

Puntičkársky dôraz na detail
Napriek tomu, že by sme to od nich nečakali, kreatívni Taliani naozaj  úzkostlivo sledujú  každučký detail. Každý  aspekt  dizajnu od  rozmiestnenia nábytku, cez detailne prepracovaný nábytok,  až po starostlivý výber doplnkov, je dovedený do  bezchybnej dokonalosti.
Ak chcete vo svojom  interiéri vytvoriť malú oázu alla “dolce vita”, musíte posúdiť  krásu a dizajn  každého jedného prvku a doplnku.  Hodí sa do môjho interiéru?  Nesie v sebe nejaký príbeh? Naozaj sa mi veľmi páči? Ak  neodpoviete na každú otázku jasným áno, potom je odpoveďou nie.
Zamyslieť sa musíte nad  každým cm vášho bytu. Ak si nemôžete dovoliť nástenné obklady, lustre, či dekoratívne  podušky, potom jednoducho  kúpte menej a zariaďujte postupne.

 

interiérový dizajnér, návrh interiéru | Linea DesignZdroj: Alberta Salotti

 

Wow prvok
Nikdy nezabúdajte na ohniskový  bod. To je jedno z najdôležitejších pravidiel talianskeho štýlu v interiérovom dizajne. Vizuálne vdýchne interiéru novú dimenziu. Výrazné zamatové kreslo, krištáľový luster, či veľký abstraktný obraz – v talianskom interiéri nesmie chýbať jeden výrazný wow prvok, ktorý vytvorí ohniskový bod a strhne na seba  všetku pozornosť.
Moderný taliansky štýl má svoje korene v  ikonických 50. a 60. rokoch. Akýkoľvek odkaz na toto dedičstvo v podobe  dizajnovej  či lampy či  kresla osvieži e pridá osobitý wow charakter, ktorý zmení  interiér na nepoznanie.

Zdroj: Saba Italia

Mnohí z vás si teraz  určite položili otázku: Kde na to všetko vziať?”  Interiér alla  dolce  Italia  nemusí byť nevyhnutne luxusný a drahý. Stačí  sa pozrieť na  jednoduché interiéry  v toskánskom štýle. Treba však zapojiť  fantáziu. Prekutať povalu, babičkinu pivnicu a  nájsť ten malý “poklad”, ktorý sme doteraz prehliadali. Potom už  stačí trochu farby a štýlový či rustikálny prvok, ktorý  prinesie do interiéru ten správny šmrnc, je na svete.

 

Share post: