Share

Interiérový dizajn – Škandinávsky štýl

Interiérový dizajn – Škandinávsky štýl

Interiérový dizajn  a  jeho priaznivci  stále viac s obľubou  napodobňujú škandinávsky štýl, keďže  ľudia chcú do svojich príbytkov  dostať   jeho nenútenosť, jednoduchosť a komfort.

Tento štýl vychádza z drsnej škandinávskej prírody.  Podnebie s málom slnka a krátkymi dňami  spôsobuje, že  ľudia sa tu oveľa viac zdržujú vo svojich príbytkoch, preto  sa snažia, aby boli čo najútulnejšie   a najpríjemnejšie. Alfou aj omegou tohto štýlu je svetlo.  Všetko čo umožňuje zvýšiť  svetlosť  bytu má prioritu: veľké  okná,   biele steny a stropy, svetlé a neutrálne farby, vzdušnosť v rozostavení nábytku. Dizajn nábytku musí spĺňať dva základné atribúty :  funkčnosť a čistotu línií. Časté sú  zaoblené tvary, a to najmä na stoličkách, kreslách a sedačkách. Farebnosť je neutrálna, s prevahou bielej, krémovej, šedej, prípustné sú pastelové tóny, z akcentov  je obľúbená najmä horčicová.

Interiérový dizajn - škandinávsky štýl

Aby  ako štýl nevyznel chladno, interiér zatepľuje drevom, najčastejšie prírodným alebo bieleným a tým správnym množstvo premyslených dekorácií. Podušky, koberce, lampy , sviečky , vlnené deky, často  s príznačnými geometrickými vzormi,  dodávajú interiéru pokojnú uvoľnenú atmosféru bez akejkoľvek pompéznosti.  Aj  keď dekoráciami  škandinávsky štýl nešetrí,  aj tu platí minimalistické „menej je viac“… Veď napokon , to čo nás na tomto štýle fascinuje je hlavne striedmy minimalizmus oblečený do teplejších,  útulnejších šiat.

Interiérový dizajn - škandinávsky štýl

 

Viac o škandinávskom štýle

 

Eklektický štýl

Share post: